Studenci Kolegium Międzyobszarowych Studiów Indywidualnych rozpoczęli rok akademicki

2016-10-13

Ponad trzydziestu studentów elitarnego Kolegium MSI rozpoczęło rok akademicki. – Jestem przekonany, że wśród was jest kolejny noblista – mówił prof. Piotr Chruszczewski, dyrektor Kolegium.

Kolegium, funkcjonujące na Uniwersytecie Wrocławskim oferuje młodzieży indywidualne studia międzyobszarowe. To propozycja dla tych, których zainteresowania obejmują różne obszary nauki i nie mieszczą się w tradycyjnym systemie studiowania jednej dyscypliny akademickiej. Studenci kolegium mogą wybierać zajęcia, jakie oferują wszystkie uniwersyteckie wydziały. Taka forma studiów wymaga dyscypliny i dużego nakładu pracy, dlatego Kolegium przyciąga tych najzdolniejszych.

W miniony wtorek w Oratorium Marianum indeksy odebrali ci, którzy rozpoczynają naukę w kolegium. Złożyli również uroczyste ślubowanie. Gratulacje i życzenia złożył studentom prof. Adam Jezierski, rektor UWr.

Ciepłe słowa padły również z ust prof. Piotra Chruszczewskiego, dyrektora Kolegium. – Jeżeli ktoś będzie mówił wam, że coś jest niemożliwe do wykonania, to proszę te słowa potraktować jako wstęp do negocjacji. Bo wszystko jest możliwe i będziecie to codziennie udowadniali – mówił prof. Chruszczewski.

Zadowolenia z wyboru studiów nie kryli sami żacy. Magdalena Orańska w Kolegium rozpoczęła studia magisterskie. Zrobiła licencjat z historii i kończy licencjat na kierunku publikowanie cyfrowe i sieciowe. Miała również zajęcia na socjologii, filologii rosyjskiej i dziennikarstwie.  – Przez to, że miałam zajęcia z m.in. socjologii, mogę zupełnie inaczej ocenić fakty historyczne, o których się uczę. Dodatkowo jestem bardzo zmotywowana do nauki, bo sama wybieram przedmioty, na których mi zależy – mówi Magdalena Orańska i dodaje, że interdyscyplinarność bardzo jej się przyda w przyszłej karierze zawodowej. – Wszechstronność jest bardzo ważną cechą i przydaje się w pracy, bo przecież może być tak, że będziemy wielokrotnie zmieniać naszą ścieżkę zawodową. Dlatego takie interdyscyplinarne przygotowanie jest dla nas wielką szansą – podkreśla studentka.

Przygodę z Kolegium rozpoczął Marcin Nikiel – Od dłuższego czasu byłem zdecydowany na indywidualne studia międzyobszarowe. Nie będzie łatwo. Czeka mnie dużo pracy. Wiem jednak, że czas poświęcony na naukę będzie doskonałą inwestycją w przyszłość – zapewnia.

W trakcie uroczystości wykład inauguracyjny pt. US – Polish Diplomatic Relations wygłosił Walter Braunohler, konsul generalny USA w Polsce.

Podpisano również bilateralną umowę o współpracy Uniwersytetu Wrocławskiego i XIV LO im. Polonii Belgijskiej we Wrocławiu, w ramach prac Zespołu ds. Młodzieży Wybitnie Uzdolnionej.

MJ
źródło: Uniwersytet Wrocławski