Éirinn go Brách! 15 oraz 16 kwietnia 2019 r. Pani dr hab. Bożena Gierek z Katedry Porównawczych Studiów Cywilizacji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie poprowadziła warsztaty celtologiczne dla studentów Uniwersytetu Wrocławskiego. Warsztaty składały się z dwóch spotkań, z których jedno było poświęcone językowi, a drugie kulturze. W trakcie spotkań Pani profesor pokrótce przedstawiła historię oraz geograficzną dystrybucję języków celtyckich, skupiając się na języku irlandzkim i jego podstawowych dialektach. Co ciekawe, badania wykazują, że ostatnimi czasy język irlandzki zostaje wypierany w Republice Irlandii przez język polski, natomiast swoją pozycję cały czas umacnia język angielski. Język irlandzki na naszych oczach odchodzi w zapomnienie, a z ważnych elementów tożsamości kulturowej pozostają w świadomości Irlandczyków elementy konstytuujące tożsamość etniczną, takie jak przekazywane sobie od wieków narracje dotyczące bóstw celtyckich, których to właśnie w całości dotyczył drugi wykład Pani profesor.

Współorganizatorami warsztatów byli: IFA, Kolegium MSI UWr oraz Komisja Nauk Filologicznych Oddziału PAN we Wrocławiu.

Prezentacje do pobrania:
JĘZYK IRLANDZKI WE WSPÓŁCZESNEJ REPUBLICE IRLANDII