"We Have Always Lived in The Wunderkammer: Wonder, Alterity, and Neobaroque"

profesor dr hab. Zofia Kolbuszewska
(Instytut Filologii Angielskiej, Uniwersytet Wrocławski)

data: wtorek 26 marca  2019
15:00, IFA UWr, sala nr 207

Podczas wykładu Pani profesor Zofia Kolbuszewska w sposób właściwy najlotniejszym umysłom epoki starała się odpowiedzieć na jedne z najtrudniejszych pytań jakie można sobie postawić. Pani Profesor, między innymi, rozważała to, czy jest możliwa alternatywna wersja rzeczywistości i jak funkcjonować w niej mogą bohaterowie literaccy, którzy nierzadko wikłają się w pętli czasu zastawionej na nich przez autorów dzieł literackich i filmowych.

Prof. dr hab. Zofia Kolbuszewska prowadzi w Uniwersytecie Wrocławskim zajęcia z literatury i kultury amerykańskiej oraz mediów i wyobraźni kryminalnej. Wykładała również na SUNY University at Buffalo, USA. Jej zainteresowania badawcze dotyczą amerykańskiego gotyku, postmodernizmu i neobaroku, ekfrazy jako remediacji, antropologii kultury, archeologii mediów, studiów nad utopią oraz pogranicza nauk ścisłych i literatury jak również (historii) sztuki i literatury. Stopień doktora (1998) i doktora habilitowanego (2008) uzyskała na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.