poniedziałek - piątek 10.00 -14.00
Godziny otwarcia sekretariatu
Historia mrożąca krew w żyłach…z archiwum warsztatu badawczego
Pana Marka Krajewskiego
Część II.
Otóż doszedłem do wniosku, że … stawiam taką hipotezę, choć nie sprawdziłem jej dokładnie, ale wydaj mi się ona dość wiarygodna…mianowicie, tak sobie pomyślałem, że wobec niedoboru krwi po wojnie, krew była potrzebna, krew przetaczano, dokonywano rozmaitych operacji, krew zawsze była potrzebna i dzisiaj i w czasach minionych, oczywiście. Zatem być może natrafiłem, przeglądając te akta, na ślad jakiejś przestępczej grupy, która zajmowała się po prostu handlem krwią. Pomyślałem sobie, że istniała taka szajka, która łapała młodych ludzi i tym ludziom upuszczała krew.
Historia ta wpłynęła na moją twórczość, bardzo mnie zainspirowała. Ta krew i to dziecko, ta historia nie dawała mi spokoju. Już zacząłem prowadzić fabułę powieści, już widziałem oczyma wyobraźni taką szajkę grasującą we Wrocławiu …już całą fabułę wokół tej dominanty zacząłem tworzyć aż tu nagle moja żona pokazała mi książkę, którą kupiła dla mnie w księgarni. Kryminał mojej ulubionej pisarki angielskiej, która nazywa się Mo Hayder pod tytułem „Rytuał”. I to jest książka o współczesnym Londynie, o tym jak przybysze a Afryki często wyznający rozmaite wierzenia animistyczne uważają, że krew ma magiczną własność. Na przykład, próbki krwi powieszone na lusterkach samochodu są w stanie odbijać promieniowanie czy fale wysyłane przez policyjny radar. Tak! Nie wiem czy Mo Hayder to wymyśliła – ja tego nie sprawdzałem. To może być jej wymysł a może być i prawda no bo to jest taka solidna pisarka. Miałem z resztą przyjemność ją poznać na Festiwalu Kryminałów w Edynburgu. To jest historia właśnie o tym…, że pewna banda łapie narkomanów we współczesnym Londynie. Nie sprzedaje się tej krwi jako …powiedzmy …substancji ratującej ludzkie życie, ile raczej jako talizman, jako produkt komercyjny. 
I tyle mogę opowiedzieć.

Warto odwiedzić:
Strona pisarza: https://www.marek-krajewski.pl/
IPN Oddział we Wrocławiu: https://ipn.gov.pl/pl/kontakt/oddzialy-ipn/oddzial-ipn-we-wroclawi
Archiwum Państwowe we Wrocławiu: https://www.ap.wroc.pl/
Kolegium MSI Uniwersytetu Wrocławskiego: http://kmsi.uni.wroc.pl/
Strona naszego czasopisma Academic Journal of Modern Philology: https://ajmp.uni.wroc.pl/
Wykład Pana Profesora Bogusława Bednarka o motywie krwi w kulturze z 2016r. w czasie dnia Ludwika Hirszfelda w Instytucie Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN we Wrocławiu: https://www.youtube.com/watch?v=Tx-HMi__pD4


Tekst publikujemy za zgodą Pana Marka Krajewskiego
opracowała: Monika Piechota