poniedziałek - piątek 10.00 -14.00
Godziny otwarcia sekretariatu
Historia mrożąca krew w żyłach…z archiwum warsztatu badawczego
Pana Marka Krajewskiego
Część I.
Jak pisał Francisco de Quevedo: „Czytelniku, niech Bóg cię uchroni od długich prologów i złych epitetów” więc zapewniamy, że historia, która za chwilę pojawi się w Waszych głowach pozbawiona jest jednego i drugiego, a Wy – Drodzy Czytelnicy – staniecie (głęboko w to wierzymy) przed pretekstem zostania nie tylko czytelnikami, ale i literami tego i nie napisanych jeszcze tekstów.
Niniejszy tekst powstał głównie dzięki olbrzymiej dawce pozytywnej energii uzyskanej z rozmowy telefonicznej z Panem Doktorem Markiem Krajewskim w dniu 9 listopada 2021 roku, który zgodził się podzielić swoją metodologią pracy podczas pisania książek.
Rzecz rozgrywa się w miejscu o literackim potencjale – archiwum. Podejmując się kwerendy w archiwum na Sołtysowickiej, Pan Marek Krajewski – pisarz i filolog klasyczny, były wykładowca Uniwersytetu Wrocławskiego i jego wielki przyjaciel, autor takich bestsellerów jak Śmierć w Breslau (1999), Dżuma w Breslau (2007) czy Liczby Charona (2021) właśnie z taką wiarą w inspirację postanowił zbadać zasoby Oddziałowego Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu.
Marek Krajewski: Kilka lat temu, kiedy pisałem książkę pod tytułem Władca Liczb, chciałem się zorientować jak działała milicja obywatelska pod koniec lat 40-tych we Wrocławiu, jakimi sprawami się zajmowała, na jakie natrafiała problemy społeczne, polityczne … . Było to dla mnie bardzo interesujące, ponieważ chciałem osadzić akcję pod koniec lat 40-tych - tuż po wojnie - w zniszczonym powojennym Wrocławiu. Żeby odpowiedzieć sobie na różne pytania musiałem przejrzeć akta milicji obywatelskiej z tamtych lat. No i cóż, okazało się, że takie akta są dostępne w IPN na Sołtysowickiej. Pojechałem tam i zacząłem je przeglądać. Nie było tam nic interesującego, nic mnie tam specjalnie nie zainspirowało, aż, pod koniec tego dnia, kiedy siedziałem tak i przeglądałem te akta, a żmudna to była praca, więc pod koniec tego dnia natrafiłem na notatkę służbową, która mnie zelektryzowała, Mianowicie, brzmiało to mniej więcej tak, że dnia tego i tego (nie pamiętam daty) do Szkoły Podstawowej nr 1 przy ulicy Nowowiejskiej (ona stoi do dziś i do dziś ma numer 1) zgłosił się mężczyzna, który pod pretekstem bycia lekarzem (tutaj cytuję oryginalną stylistykę tego raportu) „uprowadził ze szkoły 9-cioletniego chłopca na rzekome badania”. Po kilku godzinach chłopiec został przyprowadzony do szkoły w stanie      kompletnego wyczerpania. Chłopca natychmiast poddano badaniom i okazało się, że upuszczono mu litr krwi. Tak było napisane. Co jest dość bałamutne, bo wie Pani, ja jestem mężczyzną o dość słusznej postawie, ale gdyby mi upuszczono litr krwi to ja bym zemdlał. A takie dziecko nie mogło nie zemdleć, nie mogło stać na własnych nogach. Także ten litr to ja nie wiem jak mu upuszczono i to pewnie pozostanie tajemnicą tych milicjantów. Natomiast tak było zapisane. Sprawcy nie odnaleziono. Notatka służbowa zakończona podpisem jakiegoś oficera milicji obywatelskiej. Dalej była adnotacja, że sprawę umorzono. Jakoś tak to było. Nie przyglądałem się reszcie bo najbardziej zelektryzowała mnie sama wiadomość. Co to mogło być? Dlaczego tego chłopca ten człowiek uprowadził? Co się stało? Nie wiem do dziś, co się stało. Nie badałem tej kwestii bardzo szczegółowo, bo nie miałem nawet jak. Pytałem kilku historyków, oni mieli rozmaite hipotezy, ale najbardziej prawdopodobna to mi się wydała moja własna hipoteza, którą postawiłem świeżo po powrocie z archiwum. Otóż doszedłem do wniosku, że …
 
Jeśli chcecie dowiedzieć się jaką hipotezę postawił Pan Marek Krajewski i co ma z tym wspólnego Mo Hayder to wejdźcie na stronę naszego Kolegium (http://kmsi.uni.wroc.pl/) w piątek, 12 listopada 2021 i przekonajcie się czy Marek Krajewski pomyślał podobnie jak Wy.

Warto również odwiedzić:
Strona pisarza: https://www.marek-krajewski.pl/
IPN Oddział we Wrocławiu: https://ipn.gov.pl/pl/kontakt/oddzialy-ipn/oddzial-ipn-we-wroclawi
Archiwum Państwowe we Wrocławiu: https://www.ap.wroc.pl/
Kolegium MSI Uniwersytetu Wrocławskiego: http://kmsi.uni.wroc.pl/
Strona naszego czasopisma Academic Journal of Modern Philology: https://ajmp.uni.wroc.pl/
Wykład Pana Profesora Bogusława Bednarka o motywie krwi w kulturze z 2016r. w czasie dnia Ludwika Hirszfelda w Instytucie Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN we Wrocławiu: https://www.youtube.com/watch?v=Tx-HMi__pD4


Tekst publikujemy za zgodą Pana Marka Krajewskiego
opracowała: Monika Piechota