Akademickie Mistrzostwa Polski w kolarstwie górskim to najważniejsza krajowa impreza w kolarstwie akademickim. Zawody rozgrywane są od 1998 roku.
Początkowo impreza odbywała się co dwa lata, w cyklu Mistrzostw Polski Szkół Wyższych. Obecnie co roku, pod nazwą Akademickie Mistrzostwa Polski.
W imprezie startują zarówno czołowi kolarze należący do kadry narodowej, jak i zwykli studenci lub pracownicy uczelni - pasjonaci kolarstwa.
Impreza składa się z 2 wyścigów: indywidualnego na czas i ze startu wspólnego.

W tym roku w dniach 25-27 maja areną zmagań stał się kompleks BESKID w Spytkowicach. Uczestnicy AMP’ów musieli zmierzyć się z uproszczoną, ale wcale nie prostą, wersją tutejszej rundy. Wymagająca fizycznie trasa liczyła niecałe 4 kilometry długości i 150 metrów przewyższenia. Na trasę wyścigu składały się szerokie, trawiaste podjazdy oraz ciekawe leśne ścieżki. Nie zabrakło także orzeźwiających przejazdów przez strumyk. Dodatkowo przez padający przed zawodami deszcz spora część trasy pokryła się lepkim, beskidzkim błotem, co również zwiększyło jej poziom trudności.
   Tradycyjnie, pierwszy dzień imprezy przeznaczono na weryfikację oraz odprawę techniczną. W drugim dniu odbyły się wyścigi indywidualne na czas, podczas których każda z zawodniczek i każdy z zawodników zmierzył się z jednym okrążeniem trasy. W czwartek zawodniczki i zawodnicy stanęli na starcie wyścigu głównego w formule XCO. Po jeździe indywidualnej na czas sędzia główny wyścigu zarządził 4 okrążenia dla kobiet, 6 okrążeń dla mężczyzn.

Reprezentacja Uniwersytetu Wrocławskiego uzyskała następujące wyniki:

WYŚCIG INDYWIDUALNY NA CZAS

Joanna Sobieralska - 6 miejsce w klasyfikacji kobiet w typach uniwersytetów