Na potrzeby startu w 26. edycji „Mikrograntów Wrocławian – Nabór II” studentka KMSI, Magda Gorczyca, której kierunkiem wiodącym jest Zarządzanie Środowiskiem Przyrodniczym, stworzyła wraz ze studentkami Wydziału Nauk Biologicznych nieformalną grupę Rzeczniczki. Grupa zaproponowała projekt edukacyjny „A co gdyby ich nie regulować? - przyroda Doliny Widawy a mieszkańcy Wrocławia”, który w obu etapach naboru otrzymał najwyższe noty w swojej kategorii.
Tematyka projektu oscyluje wokół zagadnień związanych z regulacją rzek, wpływami tej regulacji na przyrodę i na ludzi, gatunkami inwazyjnymi oraz możliwościami rozwiązań godzących interesy człowieka i natury.
W drugiej połowie lipca autorki projektu osobiście podzielą się swoją wiedzą i pomysłami w tym zakresie w ramach spacerów przyrodniczych zorganizowanych na terenach doliny rzeki Widawy na Psim Polu. Projekt zwieńczy nocne wabienie owadów w Lesie Sołtysowickim połączone z piknikiem. Grupa przygotuje także dostępną dla każdego broszurę o gatunkach inwazyjnych roślin z naszych ogródków z propozycjami bezpieczniejszych dla środowiska, ale równie atrakcyjnych, alternatyw.

Link do oficjalnej strony mikrograntów z projektem "Rzeczniczek".
Obrazek z terenu z projektu