"Collage and Crisis"

Wykład dra Wojciecha Drąga (Uniwersytet Wrocławski, Instytut Filologii Angielskiej) z dnia 14 stycznia br.

Słuchacze pierwszego w nowym roku wykładu w ramach cyklu interdyscyplinarnych otwartych wykładów BEYOND LANGUAGE zostali przeniesieni w intrygujący świat kolażu. Dr Wojciech Drąg przybliżył wszystkim obecnym charakterystykę kolażu, techniki artystycznej, która każdemu jest dobrze znana, jednak nie każdy zastanawia się nad jej złożonością i mnogością przekazów i obszarów, o których za jej pomocą można opowiedzieć.
W najprostszym, potocznym rozumieniu jest to technika artystyczna polegająca na tworzeniu kompozycji z różnych materiałów. Jednak, żeby zrozumieć, czym jest kolaż, trzeba zastanowić się, co kryje się za jego formą.  Kolaż jest bowiem techniką, pełną sprzeczności. Przywołując słowa, które padły na wykładzie, jest to sztuka kryzysu – sztuka będąca w niestającym kryzysie. Może być odpowiedzią na różne typy kryzysu zarówno artystyczne, jaki i społeczno-polityczne oraz osobiste.  Jest zastawieniem na jednej płaszczyźnie różnorodnych fragmentów w całość. Tej formie zawsze towarzyszy pewien rodzaj przywłaszczenia, autor kolażu korzysta z fragmentów cudzych prac - z nich buduje swój własny przekaz, poprzez dopasowanie tych fragmentów do własnych potrzeb. Kolaż pozwala interpretować się na różne sposoby. Nie ma ustalonej odgórnie kolejności, za którą musi podążyć odbiorca, aby go odczytać.  Pokazując liczne przykłady niekonwencjonalnych dzieł literackich, które nie mają narzuconej kolejności odczytywania, w których występuje mnogość przeplatających się głosów, czy nawet w całości złożonych z… powycinanych fragmentów kobiecych czasopism - dr Drąg ukazał, jak metoda kolażu wpłynęła na literaturę XXI wieku.

tekst: Katarzyna Janik, studentka Kolegium MSI UWr

Cykl wykładów „Beyond Language” jest wspólną inicjatywą Kolegium Studiów Międzyobszarowych UWr, Instytutu Filologii Angielskiej UWr oraz Komisji Nauk Filologicznych Oddziału PAN we Wrocławiu.