poniedziałek - piątek 10.00 -14.00
Godziny otwarcia sekretariatu
American Day 2019
Veritas, Honor, Partia
w przekładzie polsko-amerykańskim
 
Prolog:
 
„Potrzeba odwagi, by powstać i przemówić. Potrzeba jej również, by usiąść i posłuchać.” Winston Churchill (1874–1965)
 
 Od czasu do czasu pojawia się w historii król, który chciałby pozostać człowiekiem; w drodze zrównoważonego wyjątku zdarza się człowiek, który nie chce być królem. Z opowieści o strachu i heroizmie utkany jest człowiek niedefiniowalny i niejednoznaczny, człowiek BEYOND LANGUAGE. W sytuacjach niecodziennych odkryta bywa przestrzeń, która dopuszcza możliwość istnienia moralnych dwuznaczności; przestrzeń, w której czarne zamienia się w białe, a białe przepoczwarza w czarne. O niejednoznacznych wyborach, o języku, który działanie niemoralne potrafi obrócić w czyny prometeiczne, o słowach, które dużo czynią i o czynach, które wiele mówią mieli odwagę usiąść i posłuchać kadeci-studenci Akademii Wojsk Lądowych imienia generała Tadeusza Kościuszki podczas sesji naukowej zatytułowanej „American Day” zorganizowanej w siedzibie uczelni.
Współtwórcami wydarzenia było Kolegium Międzyobszarowych Studiów Indywidualnych Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Komisja Nauk Filologicznych Oddziału PAN we Wrocławiu, a nad właściwym i sprawnym przebiegiem spotkania czuwała dr Aleksandra Knapik.
Na pierwszą linię frontu powołany został sierżant piechoty morskiej, Pan Dominic Esquibel, który wyjaśnił co to znaczy – być z grona „the few the proud, the MARINES”, gdyż bycie członkiem korpusu piechoty morskiej,  to stan umysłu. Sierżant Esquibel przełożył swój obraz świata na opowieść o honorze, odwadze i przyzwoitości, które nie są tkane z taśmy epoletów, lecz z czujności i odpowiedzialności. Sierżant Esquibel dał słowem do zrozumienia, że każdy z nas nosi w sobie możliwość odmiany losu. Mówiąc o zwycięstwach nie przemilczał zbawiennej mocy porażek. Sposobem sierżanta Esquibela na wydostanie się z dołka jest ośli upór, by otrząsać się i zmierzać krok po kroku w górę.
O amerykańskich grupach oporu i metodach sprzeciwu przeciwko wojnie w Wietnamie z kwiatami w tle opowiedział mgr Paweł Giwojno, a lingwistyczną analizę wybranych amerykańskich deklaracji wojennych przeprowadził mgr Leszek Wojteczek. O humorze jako swoistej krytyce życia, który może okazać się pomocny w jego zrozumieniu opowiedziały dr Katarzyna Buczek oraz mgr Agata Figiel. Puentą sesji stały się wystąpienia mgr Alicji Cimały, której analiza wyboru wyestetyzowanych fotografii przedstawiających zniszczenie WTC w mediach pozwoliła przyjrzeć się czynnikom kreującym artystyczną hiper-rzeczywistość oraz mgr Moniki Piechoty, która w słowach o nieśmiertelności, przykazaniu zakhor oraz praktyce upamiętniania odsłoniła fragment opowieści o małej ojczyźnie na styku Breslau-Wrocław.
W czasie,  w którym  głodny zwycięstwa tłum plądruje Bastylię, król Francji Ludwik XVI zapisuje w swoim dzienniku pod datą 14 lipca 1789 słowo „rien”. Pozbawione nadwyżki semantycznej słowo nabiera wartości symbolicznej dopiero w odbiorze czytelnika. Czytelnikami słów i opowieści byli 13 grudnia 2019 roku młodzi adepci sztuki wojskowej Akademii Wojsk Lądowych. To oni nadadzą tym słowom sens.
 
Epilog:
„Warto być uczciwym, choć nie zawsze się to opłaca. Opłaca się być nieuczciwym, ale nie warto.” Władysław Bartoszewski (1922–2015)
 
Autorka tekstu:
mgr Monika Piechota, anglistka, tłumaczka, nauczycielka, doktorantka Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Wrocławskiego poświęcająca się rozprawie na temat diariuszy czasów Zagłady.
 
Sesja naukowa pt. American Day 2019 odbyła się 13 grudnia 2019 roku w siedzibie Akademii Wojsk Lądowych im gen. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu. Współorganizatorami było Kolegium Studiów Międzyobszarowych Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Komisja Nauk Filologicznych Oddziału PAN we Wrocławiu.