„ABY POLEMIZOWAĆ Z JAKĄŚ IDEĄ, NAJPIERW POZWÓL SOBIE JĄ USŁYSZEĆ”

Uroczysta inauguracja roku akademickiego 2019/2020
Kolegium Międzyobszarowych Studiów Indywidualnych
29 X 2019, Oratorium Marianum, Uniwersytet Wrocławski

29 października 2019 roku był dniem uroczystej inauguracji roku akademickiego Kolegium Międzyobszarowych Studiów Indywidualnych Uniwersytetu Wrocławskiego. Uroczystość rozpoczął powitaniem Szanownych Studentów oraz Gości Magnificencja Rektor Uniwersytetu Wrocławskiego, prof. dr hab. Adam Jezierski, po której głos został oddany, profesorowi Christopherowi F. Laferlowi (Department of Romance Languages and Literatures, University of Salzburg, Austria). Temat wykładu brzmiał: "Identity and Uneasiness in the Contemporary Humanities". W jego ramach profesor Laferl skupił się na bardzo aktualnym zagadnieniu, jakim jest wzrastające znaczenie tożsamości badacza w relacji do przedmiotu badania.
Wywód rozpoczął się od analizy studium przypadku z Oberlin College ze stanu Ohio w USA. Studenci zarzucili tam swojej uczelni, że ta jedynie pozuje na liberalną i inkluzywną, podczas gdy problemy na kampusie wskazywały na coś innego.  Profesor Laferl użył tej historii by zademonstrować, jakie zagrożenia i problemy wpływają na współczesne debaty naukowe.
Professor Laferl skupił się na stereotypowym sformułowaniu „starych, białych mężczyzn”, jako przykładzie redukcjonistycznego sposobu prowadzenia dyskusji we współczesnym środowisku akademickim. Centralne pytanie retoryczne postawione przez profesora Laferla brzmiało: czy poglądy polityczne i przywileje wpływają na wartość prowadzonych badań? Ponadto, mówca podkreślił wielką wagę wolności wypowiedzi, i tego by dopuszczać do debat akademickich opnie niezgodne z naszymi poglądami. Profesor zaznaczał, że należy chcieć usłyszeć rzeczy, z którymi się nie zgadzamy, by później móc je obalić w akademickiej dyskusji.
Po wykładzie profesora Laferla jego Magnificencja Rektor zamknął uroczystość inauguracji i – w ramach niespodzianki – zagrał dla zgromadzonych na fortepianie i zabytkowych organach znajdujących się w Oratorium Marianum.

tekst: Aleksander Młyński
zdjęcia: mgr Paweł Giwojno