„DEMOKRACJA JEST SEXY!”
Spotkanie z Panią red. Joanną Szczęsną

22 października 2019 roku studenci Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Goście z LO w Górze mieli okazję spotkać postać doprawdy szczególną - Panią Redaktor Joannę Szczęsną.
 Pani Szczęsna, to związana z Komitetem Obrony Robotników działaczka opozycyjnego podziemia, współtwórczyni prasy niezależnej (Biuletyn Informacyjny, Tygodnik Mazowsze, Gazeta Wyborcza), współautorka książek Wisławy Szymborskiej pamiątkowe rupiecie, przyjaciele i sny oraz Pisarze wobec komunizmu, z wykształcenia polonistka, z powołania dziennikarka. Jej bogaty życiorys stał się dla zgromadzonych słuchaczy świadectwem minionych czasów ucisku władzy oraz postawy ,,sypania piasku między szprychy”, jak określała to sama Pani Redaktor. Prędko okazało się, że jej własne doświadczenia stanowią świetną podstawę do snucia refleksji na temat czasów obecnych, od polityki do kultury komunikacji międzyludzkiej. Pani Redaktor udowodniła też, że nie tylko przyszłość, ale i należąca do przeszłości działalność opozycyjna jest kobietą, choć, jak sama przyznała, rola jej w świecie przed i po żelaznej kurtynie jest umniejszana. Podczas odważnie nieraz wybiegającej w świat współczesnej polityki, kulturalnej dyskusji światopoglądowej, w którą przerodziło się spotkanie, nie zabrakło barwnych anegdot i celnych spostrzeżeń, z których najbardziej zapadło nam w pamięć to stanowiące tytuł niniejszej relacji.
Spotkanie poprowadził Pan Zbigniew Stańczyk, emerytowany pracownik Instytutu Hoovera, think-tanku Uniwersytetu Stanforda w USA, który nie ograniczył swojej roli do zadawania pytań, a sam wielokrotnie przywoływał wspomnienia i rozgrzewał dyskusję.
Wydarzenie było wspólną inicjatywą IFA UWr, Kolegium MSI UWr oraz Komisji Nauk Filologicznych Oddziału PAN we Wrocławiu.

tekst: Iga Gromska, Marta Konieczna (studentki Kolegium MSI)
zdjęcia: prof. Piotr P. Chruszczewski