poniedziałek - piątek 10.00 -14.00
Godziny otwarcia sekretariatu

Interdyscyplinarne Warsztaty Naukowe 2019

pod patronatem Uniwersytetu Wrocławskiego

Campus Domasławice, 26-27 września 2019

W dniach 26–27 września 2019 r. w Campusie Domasławice położonym na skraju przepięknej o tej porze roku Doliny Baryczy, w ramach prac uniwersyteckiego Zespołu ds. Młodzieży Wybitnie Uzdolnionej odbyły się Interdyscyplinarne Warsztaty Naukowe, nad którymi opiekę roztoczył Uniwersytet Wrocławski. Dzięki inicjatywie Dyrektora Kolegium Międzyobszarowych Studiów Indywidualnych UWr, prof. dra hab. Piotra Chruszczewskiego na warsztatach spotkali się uczniowie trzech szkół średnich. Były to: Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Górze, Społeczne Liceum Ogólnokształcące w Żarach oraz Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Sycowie, które było gospodarzem wydarzenia.

W ciągu dwóch dni uczniowie mogli uczestniczyć w wykładach naukowców z Uniwersytetu Wrocławskiego. Warsztaty otworzyli prorektor Uniwersytetu Wrocławskiego, prof. dr hab. Rafał Wojciechowski z Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii. Następnie wykład pt. „Aminokwasy – Lego życia” wygłosił prof. dr hab. Robert Wieczorek z Wydziału Chemii UWr. Z kolei o. dr Łukasz Mścisławski, OP, dominikanin, filozof i fizyk, wykładowca Kolegium MSI UWr oraz Politechniki Wrocławskiej w swoim wykładzie połączył zagadnienia powstające na styku filozofii, matematyki i fizyki. Wieczorem, po wykładach, przy ognisku, licealiści mogli wymienić się wrażeniami z wykładów.

Drugiego dnia z uczniami spotkał się gość z Doliny Krzemowej – mgr Zbigniew Stańczyk, były pracownik Instytutu Hoovera, Stanford University, USA, który opowiedział uczniom o historii i funkcjonowaniu Uniwersytetu Stanforda, o swojej pracy jako pracownika the Hoover Institution on War, Revolution and Peace, a przede wszystkim utwierdził uczniów w przekonaniu, że talent, kreatywność, osobowość, poparte ciężką pracą otwierają przed nimi świat, w tym najlepsze uniwersytety! Warsztaty zakończył wykład dr Marii Stasiuk z Wydziału Biotechnologii UWr na temat procesów biochemicznych zachodzących w ludzkim mózgu. Uczestnicy prelekcji pani doktor dowiedzieli się wielu niezwykłych rzeczach o neuroprzekaźnikach i o diecie, która pozwala efektywnie się uczyć i utrzymywać poziom zadowolenia z życia na wysokim poziomie. Po ostatnim naukowym wykładzie warsztatów wszyscy udali się na spotkanie z przewodnikiem, który oprowadził uczestników warsztatów po Arboretum Leśnym im. prof. Stefana Białoboka w Stradomii. Warsztaty umożliwiły młodzieży na interdyscyplinarne, nieszablonowe i holistyczne spojrzenie na naukę, pogłębienie wiedzy oraz wzajemne poznanie się. Czekamy na następną edycję Warsztatów już za rok. A co o Interdyscyplinarnych Warsztatach Naukowych sądzą uczestnicy?

Lena: Ciekawie wykłady i jeszcze ciekawsi wykładowcy, a przede wszystkim wartościowi i dojrzali, jak na swój młody wiek ludzie.

Maja: Interdyscyplinarny Obóz Naukowy to doskonała okazja do zgłębiania wiedzy w swoich sferach zainteresowań oraz szansa do poznania wartościowej młodzieży i wykładowców.

Jakub: Było bardzo przyjemnie. Wiele ciekawych wykładów na różne tematy, świetna zabawa, udana integracja z resztą uczniów i do tego niezastąpieni nauczyciele.

Aleksander: Spędziłem bardzo miły czas na warsztatach, nie tylko dowiedziałem się wielu ciekawych rzeczy i poszerzyłem swoje horyzonty, ale także poznałem wielu ciekawych ludzi.

Opiekunami młodzieży w czasie warsztatów byli mgr Agata Figiel z liceum w Górze, mgr Agnieszka Szeliga z SLO w Żarach oraz mgr Leszek Wojteczek z LO w Sycowie.

Autor tekstu: mgr Leszek Wojteczek (doktorant Wydziału Filologicznego UWr)

pracownicy UWr biorący udział w warsztatach, widoczni na zdjęciach:

prof. dr hab. Rafał Wojciechowski

prof. dr hab. Robert Wieczorek

dr Maria Stasiuk

prof. dr hab. Piotr P. Chruszczewski

goście spoza UWr:

mgr Zbigniew Stańczyk

o. dr Łukasz Mścisławski, OP