25 maja 2019 r. w sobotę uczestnicy międzynarodowego seminarium naukowego współorganizowanego przez IFA, mieli okazję zapoznać się z badaniami prowadzonymi nad granicami manipulacji z perspektywy retoryki, antropologii, komunikacji oraz dyskursologii. Przedstawiono dziesięć wykładów, z których każdy dotyczył innego typu dyskursu (m.in. politycznego, religijnego, edukacyjnego, rozrywkowego i medycznego). Ożywiona dyskusja po seminarium trwała kilka godzin i po lunchu przeniosła się do wrocławskich kawiarni. W planach jest kolejna sesja naukowa z tej serii, która będzie miała miejsce w 2020 r. na terenie Pontyfikalnego Uniwersytetu Św. Krzyża w Rzymie oraz publikacja monografii z przedstawionymi wykładami we Wrocławiu.

Przedstawione wykłady:

International Seminar

The Frontiers of Manipulation:

To Share and Meet vs. To Control and Dominate.

A Reflection on the Importance of Rhetoric in a Multi Dialogic Society

wykłady plenarne:

Aleksandra R. Knapik (Wrocław): On the Contemporary Rhetoric of Conflict

Sergio Tapia Velasco (Rzym): Do we Manipulate Every Time We Try to Convince? A Reflection on the Frontiers of Daily Dialogue.

Rafael Jiménez Cataño (Rzym): Rhetorical Ethos and the Dynamicity of the Self. How to Deal Image and Person in Progress.

wykłady seminaryjne:

Aneta Daniel (Wrocław): The Rhetoric of Medical Discourse - Past and Present Perceptions Towards Disability

Pawel Giwojno (Wrocław): Mao Zedong's Vision of China: The Birth and Development of Maoist Rhetoric

Monika Piechota (Wrocław): On the Pruchnik Narrative in the Media Discourse

Aleksandra Misior-Mroczkowska (Wrocław): Churchill’s Rhetoric: A Retrospective Analysis of Selected Speeches Delivered between 1938 and 1945

Leszek Wojteczek (Wrocław): War Messages as Performative Acts. On the Basis of President James Madison’s Speech Delivered to Congress on June 1, 1812

Agata Figiel (Wrocław): The Ministry of Silly Walks: On the Rhetoric of Political Colours of Humour

Alicja Cimała (Wrocław): Visual Rhetoric in Architecture

organizatorzy:

Rhetoric & Anthropology, Rome (University of the Holy Cross);
College for Interdisciplinary Studies (University of Wroclaw);
Institute of English Studies (University of Wroclaw);
Committee for Philology of the Polish Academy of Sciences, Wroclaw Branch.